Részletesebb szakmai életrajz
Személyes vonatkozások
Szüleim egészségügyi dolgozók voltak Szegeden. Édesanyám 1984-ben, édesapám 1988-ban hunyt el. Egy testvérem van: Kovács Tamás, aki Gyulán él és egy ottani általános iskolában tanár. Első házasságomat 1977-ben kötöttem. Első feleségem Bakacsi Judit volt, akitől 2007-ben elváltam. Szilvia lányom, 1983-ban, Gábor és András nevű iker fiaim 1984-ben születettek Kecskeméten. Gyermekeim Szegeden és Budapesten élnek, lányom Szilvia Eszter nevű gyermeke 2008-ban született.
Második feleségemmel : Dr. Nagy Zsuzsannával boldog házasságban élek. Zsuzsanna jelenleg a Dél-Alföldi Sugáregészségügyi Decentrum vezetője.
Nyílt, kihívásokat kedvelő, kommunikatív gyakorlati-szervező vagyok, aki nem riad vissza a nehéz és bonyolult helyzetektől.
Középiskola, egyetem, érdeklődés
A középiskolát Szegeden a Radnóti Miklós Gimnázium biológiai tagozatán végeztem ; 1974-ben érettségiztem. Az orvosegyetemet a Szegeden kezdtem 1974-ben és 1980-ban végeztem "summa cum laude" eredménnyel.
Középiskolában és egyetemista koromban versenyszerűen kosárlabdáztam. 1981 óta érdekel a számítástechnika, mellyel a mai napig is rendszeresen foglalkozom valamint fotózok és videózok. A Vöröskeresztben előbb előadásokat, tanfolyamokat vezettem, később véradásszervezőként dolgoztam, mely munkáért 1994-ben „Ezüst emlékérem” kitüntetést kaptam.
Helyettes megyei tisztifőorvosi kinevezésemig a Magyar Orvosi Kamara illetve a Csongrád megyei testület felügyelő bizottságának tagja voltam. Hatósági munkám miatt kamarai tevékenységemet meg kellett szüntetni.
2012 óta a Szegedi Tudományegyetemen óraadó tanárként népegészségtant oktatok. Oktatási munkámban nagy haszát veszem korábbi oktatási és gyakorlati tapasztalataimnak.
Korábbi munkahelyek részletesebben
- 1980. szeptember 15-én kezdtem dolgozni Kecskeméten a Bács-Kiskun megyei Rendőr-főkapitányság Rendőrorvosi Hivatalában, mint gyógyító-megelőző orvos. Bács-Kiskun megyében hivatásos állományú rendőrorvosként 1986. március 31-ig teljesítettem szolgálatot. Bács-Kiskun megyei gyógyító-megelőző rendőrorvosi munkakörömben a megye rendőri, tűzoltói állományának üzemorvosi alapellátását végeztem folyamatosan. Speciális üzemorvosi-foglalkozásegészségügyi tevékenységemben ezek a feladatok jelentették a munka legnagyobb részét. Munkakörömhöz tartozott és a Belügyminisztérium önálló rendszerében láttam el a rendvédelmi szervek közegészségügyi-járványügyi felügyeletét.Az általános vezetői feladatok ellátása mellett a személyi állomány betegségmutatóinak elemzésével, egészségnevelésének megszervezésével foglalkoztam illetve a rendvédelmi szervek speciális egészségügyi és egyéb egészségügyhöz kapcsolódó feladatait láttam el (szervezési, oktatási, bűnmegelőzési tevékenységek, rendkívüli helyzetek egészségügyi feladatainak szervezése, a rendőrség kriminalisztikai munkájának támogatása: helyszínelés, boncolás, szakértői munka, stb.).
- 1986. április 1-től áthelyezésre kerültem a Csongrád megyei Rendőr-főkapitányság Egészségügyi Osztályára gyógyító-megelőző főorvosi munkakörbe, ahol 1997. szeptember 30-ig dolgoztam.A Szegeden, illetve Csongrád megyében folytatott gyógyító-megelőző rendőrorvosi tevékenységem a Bács-Kiskun megyei munkához volt hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy itt 1989-től 1996-ig elláttam a Szegedi Rendőrtiszthelyettes-képző Iskola iskolaorvosi- és egészségügyi oktatási teendőit is. Az oktatásban általános egészségtani ismereteket és a rendőri munkához kapcsolódó speciális tárgyakat adtam elő (drogok, pszichológia).
- 1997. szeptemberében az Országos Rendőr-főkapitányság Hivatalvezetője pályázatot írt ki a rendőrség gyógyító-megelőző főszakorvosi állására. Ezt megnyerve 1997. október 1-től az Országos Rendőr-főkapitányságon dolgoztam 1999. április 30-ig. Ekkor a belügyi egészségügyi szolgálat átszervezése folytán beosztásom megszűnt. Országos vezetői munkakörömben általános feladatom a Magyar Köztársaság Rendőrsége egészségügyi szakszolgálat gyógyító-megelőző munkájának szakirányítása volt. A fegyveres-, a rendvédelmi- valamint a bel- és külföldi egészségügyi (szak) irányító és rendvédelmi szervekkel való kapcsolattartás mellett országosan mintegy 40 alapellátó egység szakmai munkájának koordinálása és ellenőrzése tartozott feladataim közé. A drogmegelőzés témakörében holland-belga tanulmányúton vettem részt.
- 1999. május 1-től június 30-ig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Csongrád Megyei Intézetében az igazgatási osztályon megyei tisztiorvosként dolgoztam. A rendőrorvosi tevékenységem kényszerű befejezése (a szolgálatot a belügyminisztérium megszüntette) után az akkori országos tisztifőorvos : Dr. Molnár Ilona tanácsára - az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Csongrád Megyei Intézetében helyezkedtem el. Itt néhány hónapig az igazgatási osztályon ismerkedtem meg az ÁNTSZ akkori tevékenységével, strukturájával és működésével. Most is köszönettel tartozom azoknak a Kollegáknak és elsősorban Kolleganőknek akik befogadtak akkor.
- 1999. július 1-től 2001. június 15-ig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Csongrád Megyei Intézetében az Egészségvédelmi Osztály vezetésével bíztak meg. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Csongrád Megyei Intézetében az Egészségvédelmi Osztályon –a munkatervi és egyéb kötelező feladatokon ellátása mellett– néhány nagyobb célkitűzést és számos kisebb projektet sikerült munkatársaimmal együtt megvalósítanunk. Nagyobb feladatként említem a Csongrád megyei nevelési és oktatási intézmények iskolaegészségügyi ellátását felmérő regiszterének létrehozását, a pedagógusok drogképzésében való részvételünket, és a középfokú oktatásban résztvevők hepatitisz-felvilágosító programját. Az Egészségvédelmi Osztály korábbi, hagyományos feladatait az Intézet egészére kiterjedő sajtó-, és közönségkapcsolati munkával is kibővítettük.
- 2001. január 1-től megbízással, 2001. június 15-től kinevezéssel az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Csongrád Megyei Intézetében a helyettes megyei tisztifőorvos feladatait láttam el.Helyettes megyei tisztifőorvosként az általános helyettesi feladatokból adódó vezetői munka mellett külön feladatként több területtel foglalkoztam. Az egészségvédelmi osztály és az informatikai csoport tevékenységének közvetlen felügyelete mellett a megyei és a városi intézetek kommunkációs kapcsolatait szerveztem. 2000-től önálló feladatként, majd az EFRIR-program részeként, intézeteink informatikai közműveinek rendszerszerű fejlesztését hangoltam össze. Munkám során minden irányban (egyetem, önkormányzatok, államigazgatási szervek, határmenti kapcsolatok, sajtó, civil szervezetek) sikerült jó kapcsolatokat kiépítenem. Munkám során a belső csapatmunka kialakítására nagy hangsúlyt fektettem.
- 2004. augusztus 1-től - 2006. december 31-ig Csongrád megyei megyei tisztifőorvos voltam. Többek között a jó belső együttműködésnek tulajdonítható, hogy 2004. augusztusától megbízott megyei tisztifőorvosként az intézetek működésének folyamatossága mellett több a megyében kialakult válsághelyzetet sikerült kezelnünk. Ennek kapcsán megemlítem a szegedi kórházban létrejött betegcsere ügyet, a Szegedi Tudományegyetemen zajlott sztrájkhelyzet hatósági kezelését, az alapellátási ügyeletekkel kapcsolatos tevékenységet. Zökkenőmentesen és a régióban működő társintézetek megelégedésére oldottuk meg az ÁNTSZ laboratóriumainak regionális átszervezéséből adódó feladatainkat. Az ÁNTSZ Csongrád Megyei Intézete 2004. második félévében a kiadások – működöképességünket nem érintő – csökkentése mellett növelte bevételeit és ezáltal megőrizte pénzügyi egyensúlyát.
- Az ÁNTSZ regionális átszervezésekor pályázat útján elnyertem az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Szegedi Mórahalomi Kistérségi Intézetének kistérségi tisztifőorvosi állását, melyet 2007. január 01-től 2009. december 31-ig töltöttem be. A regionális átszervezés a régiós központot Békéscsabára helyezte át. Az ebben a periódusban végzett munkám során - e sajátos körülményt is figyelembe véve - sikerült megőriznem a Csongrád Megyei ÁNTSZ "munka-kulturáját" és a munkatársak többségét sikerült Szegeden megőrizni. Ugyanakkor az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a megyei ÁNTSZ-ek jogköreit előbb a régióba vitte el, majd a 2012-es kormányhivatali átalakuláskor nem helyezte vissza az újjáalakult megyei szervezetekbe, hanem centralizálta azokat a maga számára.
- 2010. január 01-től 2012. december 31-ig a Csongrád Megyei Kormányhivatal megalakulásával a Szegedi Kisteleki Mórahalomi Kistérségi Népegészségügyi Intézet Intézet tisztifőorvosi feladatait láttam el. A 2012-ben bekövetkezett kormányhivatali korszakra "megőrzőtt" humán erőforrások a megyei visszaszerveződés során jórészt funkció nélkül maradtak. A kistérségi szinten megnövekedett és folyamatossá vált feladatatokat - vezetésemmel az Intézet - a folyamatos létszámcsökkenés ellenére is sikeresen látta el.
- A Kormányhivatal fejlődési folyamatában 2013-ra létrejöttek a Járási Hivatalok. A Szegedi Kisteleki Mórahalomi Kistérségi Népegészségügyi Intézet ez időtől Járási Intézetként működött tovább, melynek vezetésére ismételten felhatalmazást kaptam. E szakaszban az Intézet terhelését ( a következőkkel lehet jellemezni: évi mintegy 10 ezer iktatott ügy és 20 ezer irat és mintegy 5 ezer ellenőrzés. Az Intézet munkájára panasz nem érkezett, dolgozóinknak nem volt fegyelmi vagy etikai ügye.
- Az újabb átszervezés 2015. április elsejével megszüntette a szakigazgatási szerveket a közigazgatásban. Azóta osztályvezetőként dolgozom a Kormányhivatalban.
- 2019. február 01-vel a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban a Kórházhigiénés Osztályra kaptam meghívást és azóta itt dolgozom mint megbízott osztályvezető.
Továbbképzések, tanfolyamok
év | szervezet | megnevezés | megjegyzés |
1986 | Orvostovábbképző Intézet Budapest | Oxyológiai tanfolyam | 8880/9/OF/1986 |
1986 | Orvostovábbképző Intézet Budapest | Általános orvostani tanfolyam | 8828/84/87/OF |
1989 | Orvostovábbképző Intézet Budapest | Mozgásszervi betegségek diagnosztikája és therápiája | 10.999/1989/DH |
1990 | Csongrád Megyei Rendőrfőkapitányság | Munkavédelmi ismeretek | 1/1990 |
1994 | Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem | Neurológiai ismeretek a háziorvos gyakorlatában | |
1994 | Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem | Gastroenterológia a háziorvos gyakorlatában | |
1998 | Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem | A humán erőforrások menedzsmentje az egészségügyben | 12.473/DH/1998. |
1999 | Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem | Minőségbiztosítás az egészségügyben | 1348/DH/1999 |
2002 | Debreceni Egyetem Népegészségügyi Iskola | ISO és klinikai audit | 1001/2002. |
2003 | Jogar Továbbképző Központ | Vezetői készségfejlesztő program | 2003.05.08. |
2004 | Semmelweis Egyetem Budapest |
Katasztrófák következményeinek felszámolása | 2004.09.23. |
2005 | Magyar Higiénikusok Társasága | Kockázatbecslés, kockázatkezelés | 2005.11.12. |
2006 | Magyar Közigazgatási Intézet | Közigazgatási eljárások | 2006.06.24. |
Elérhetőség
Temesvári utca 1. +36-30/61-00-136
drkovacsferenc1955@gmail.com